Sanayi Bakanlığından 5 yeni destek programı

Enflasyonla Topyekun Mücaele Programın önemli açıklamalarda bulunan Mustafa Varank, sanayi camiasının elini rahatlatacak, Finansman Destek Programı, KOSGEB alacaklarına erteleme, Yatırım Maliyet Artışlarına Karşı Destek, Yerlileştirme Programı, Yüksek katma değerli üretime destek  olmak üzerine 5 yeni destek programını açıkladı.

İşte Bakan Varank’ın açıklamalarından satırbaşları:

FİNANSMAN DESTEK PROGRAMI

“Finansman maliyetlerinden kaynaklanabilecek fiyat artışlarını aşağıya çekmek için, “Finansman Destek Programı”nı hayata geçiriyoruz. İşletmelerimizin kullanacakları TL cinsinden kredilerine, yüzde 14’e kadar finansman desteği sağlıyoruz.  Ayrıca, ihracat yapacak olan KOBİ’lere 200 bin dolara kadar 180 gün vadeli Libor oranında yeni bir destek veriyoruz. Bu sayede, yaklaşık 3 Milyar liralık finansmana erişim imkanı sağlıyoruz.”

KOSGEB ALACAKLARINA ERTELEME

“İki ay önce; ekonomimize yönelik saldırılar başladığında derhal bir acil eylem planı hazırlamış ve uygulamaya başlamıştık. Açıkladığımız o destek ve önlem paketinde; geri ödemeli destek alan işletmelerin KOSGEB borcunu, 30 Haziran’a kadar erteleyeceğimizi ilan etmiştik. Bugün, burada, bu süreyi 3 ay daha uzatıyoruz. Yani işletmelerimizin KOSGEB’E olan borçlarına toplamda 1 yıllık erteleme sağlamış oluyoruz.”

YATIRIM MALİYETLERİNE KARŞI DESTEK

“Yine KOSGEB tarafından destek kararı alınan üç farklı programla toplamda 1 Milyar liralık makine ve teçhizat yatırımına, yüzde 25’e kadar ilave destek sağlayacağız.”

YERLİLEŞTİRME PROGRAMI

“Cari Açık verdiğimiz, orta yüksek ve yüksek teknoloji ürün gruplarına yönelik yeni ve bütüncül bir yerlileştirme programını ilan edeceğiz. Ar-Ge ve Ür-Ge desteklerinde önceliğimiz, bu ürün gruplarına yönelik olacak. Böylece, döviz kuru artışından kaynaklı enflasyonun sınırlandırılmasına destek olacağız.Ayrıca, Stratejik Ürün ve Teknoyatırım Destek Programları kapsamında, cari açığa neden olan ürün ve ürün gruplarının yerlileştirilmesi için 1 Milyar Lirayı aşan yatırım desteğini başlattık. İkinci çağrı için hazırlıklarımızı tamamlanmak üzereyiz. Yerlileştirme programı kapsamındaki ikinci çağrımızda, en az 1.5 milyar Liralık yeni yatırıma destek vereceğiz. Böylelikle, ithalat kaynaklı fiyat artışlarının azaltılmasını hedefliyoruz.”

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRETİME DESTEK

“Cari açığı azaltmak için, “Proje Bazlı Teşvik Programı” vasıtasıyla, yüksek katma değerli stratejik üretimi destekliyoruz. Teşvik kapsamındaki yeni ve büyük ölçekli yatırımlarla, üretim maliyetlerini düşürerek, enflasyonla mücadeleye katkı sağlayacağız.”

YÜZDE 25 İNDİRİM SÜRECEK

“Sanayicimizin, üreticimizin çok önemli paydaşları olan TSE ile Türk Patent ve Marka Kurumumuzu da, bu mücadeleye dâhil ediyoruz. Belgelendirme ücretleri, tasarım, marka ve patent tescil hizmetleri için ilan ettiğimiz yüzde 25 indirim, 2019 yılı sonuna kadar devam edecek.”

 “MİİLİ TEKNOLOJİ, GÜÇLÜ SANAYİ”

“Şunu özellikle belirtmeliyim ki; enflasyonla mücadelede kalıcı ve sürdürülebilir çözümün yüksek katma değer üreten bir ekonomi olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu yüzden “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” diyerek, Bakanlık olarak yol haritaları, yeni destek paketleri ve politikalar üretiyoruz.”

ENLASYONLA MÜCADELEYE TAM DESTEK

“Enflasyonla mücadeleye bu bütüncül bakışla tam destek veriyoruz. Daha çok çalışacak, daha çok üretecek, milletimizin refahını daha da yükselteceğiz, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın”

Kaynak: http://www.sanayigazetesi.com.tr/sanayi/sanayi-bakanligindan-5-yeni-destek-programi-h17805.html

Genel içinde yayınlandı