MANUNET 2019 ERA-NET Çağrı İlanı

MANUNET 2019 Proje Çağrısı, 14 Ocak 2019 tarihi itibari ile açılmıştır. Ön proje başvuruları 21 Mart 2019 – Merkezi Avrupa zaman dilimine göre saat 12:00’ye kadar elektronik ortamda yapılmalıdır. Çağrı konusu ile ilgilenen kurumlar bizimle irtibata geçebilirler.

MANUNET 2019 çağrısında projeleri başarılı bulunan Türkiye’den firmalara (Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri), TÜBİTAK tarafından 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı aracılığıyla hibe (geri ödemesiz) destek verilecektir. Hibe destek oranı büyük   firmalar için %60, KOBİ’ler için %75’dir. 

ÇAĞRIYA KATILAN ÜLKE ve BÖLGELER

Türkiye, Hollanda, Almanya, Basque Country – İspanya, Piedmont – İtalya, Romanya, Catalonia – İspanya,  Asturias – İspanya, Wallonia – Belçika, Navarra – İspanya, Lüksemburg, Rusya, Gelderland – Hollanda, Overijssel – Hollanda, Castilla y León – İspanya. ( En güncel liste için http://www.manunet.net web adresine bakınız.)

 ÇAĞRI KONULARI

  • Bilgi tabanlı mühendislik, üretimde bilgi ve iletişim teknolojilerin kullanımı (endüstriyel robotlar, bilgisayar destekli mühendislik ve tasarım, üretim otomasyonları, vb.)
  • Kaynakların verimli kullanımı ve geri dönüşüm de dahil olmak üzere; çevre ve enerji uygulamalarına yönelik üretim teknolojileri
  • Adaptif üretim teknolojileri
  • Eklemeli üretim teknolojileri
  • Üretimde yeni malzemeler (alaşım, yağ, kaplama, tekstil, inşaat, kompozit, yalıtım, vb.)
  • Yeni üretim metotları, komponentleri ve sistemleri,
  • Üretime yönelik diğer ürün ve teknolojiler

ÇAĞRI TAKVİMİ

14 Ocak 2019 çağrı açılış tarihi.

21 Mart 2019, 12:00 CET: Proje ön başvurularının son teslim tarihi. (1. Aşama Uluslararası başvuru)

04 Nisan 2019, 17:00 (Türkiye Saati): TEYDEB ön kayıt işlemlerinin PRODİS üzerinden tamamlanması (online), gerekli ön kayıt belgelerinin ve personel özgeçmişlerinin basılı olarak posta veya kurye ile TÜBİTAK’a gönderilmesi için son tarih. (1. Aşama Teydeb Başvurusu)

Mayıs 2019: Ön başvuru yapan kuruluşlara geri dönüş.

11 Temmuz 2019, 12:00 CET: Proje önerilerinin son teslim ve başvuru tarihi. (2. Aşama Uluslararası başvuru)

25 Temmuz 2019, 17:00 (Türkiye Saati) : Proje öneri başvurusunun Prodis üzerinden tamamlanması (online) için son tarih. (2. Aşama Teydeb Başvurusu)

Ekim-Kasım 2019: Desteklenecek projelerin seçimi.

GEÇERLİ PROJE ORTAKLIKLARININ YAPISI

Manunet projesi öncelikli olarak KOBİ’lere yönelik bir program olduğundan, oluşturulacak olan proje konsorsiyumlarında en az iki farklı KOBİ’nin yer alması ve en az bir yabancı proje ortağı kuruluşun olması şarttır.